Rzeźba włoskiego artysty nagrodą specjalną dla zwycięzcy Tour de Pologne
Zwycięzca 76. Tour de Pologne UCI World Tour otrzyma jak co roku wyjątkową nagrodę specjalną – nowoczesną i ekologiczną rzeźbę włoskiego artysty z Trentino Mirko Demattè. Mniejsze rzeźby otrzymają najlepsi kolarze Kinder+Sport Mini Tour de Pologne Cup.
Mirko Demattè to włoski artysta z Trentino, który od kilku lat współpracuje z Tour de Pologne projektując specjalne trofea dla zwycięzców. W tym roku Demattè przygotował w sumie pięć rzeźb – jedną dla zwycięzcy 76. Tour de Pologne oraz cztery dla najlepszych chłopców i dziewczynek startujących w poszczególnych kategoriach wiekowych Kinder+Sport Mini Tour de Pologne Cup.
Specjalne trofea dla zwycięzców to nieodłączny element wielkich wyścigów kolarskich. Wznoszone ku niebu w momentach szczególnej radości dają niezapomniane przeżycia, wielkie emocje i poczucie wielkiej satysfakcji. Przyznawane co roku kolejnym mistrzom stają się świadectwem ciągłości wyścigu, a jednocześnie w symboliczny sposób wyrażają wszystkie jego wartości i przesłania.
– Możliwość wykonania tego trofeum to dla mnie od zawsze wielki zaszczyt. Motywem przewodnim jest tu tradycja i ciągłość. Ważne, aby duch zwycięstwa i duch Polski był obecny w tym symbolu i rozpoznawalny dla każdego. Trofea dla młodych zwycięzców Kinder+Sport Mini Tour de Pologne mają podobny temat główny, jednak różnią się detalami. Chciałem pobawić się nieco metaforami, podobieństwami wykorzystując materiały i kolory. Cokół pod ceramiczną podstawą mniejszych trofeów nie jest ze stali, ale w żelazie. Nieco bardziej szorstkim, jak młodzi zawodnicy, których charaktery się dopiero kształtują i którzy muszą się rozwijać i nabierać doświadczeń. Jeśli chodzi o kolorystykę to oprócz bieli i czerwieni polskiej flagi, mamy również czerń reprezentującą drogę, którą ci młodzi zawodnicy będą musieli podążać w poszukiwaniu swojego kolarskiego przeznaczenia. Oczywiście we wszystkich trofeach główne role odgrywają kolory biały i czerwony, w tym roku nabierając szczególnego znaczenia w związku ze stuleciem Polskiego Komitetu Olimpijskiego – mówi Mirko Demattè – Jestem bardzo dumny z możliwości współpracy z Czesławem Langiem. Moją ojczyznę, Trentino od zawsze łączą szczególne więzi z Tour de Pologne. Ja sam jestem związany z Polską podróżując po kraju i oglądając wystawy w wielu miastach, między innymi w Warszawie i Krakowie. Poznając wielu ludzi, mieszkańców bardzo doceniam Polaków, cały naród i jego tradycje – dodaje włoski artysta.
Według ekspertów sztuka Mirko Demattè jest niezwykle ważnym punktem na międzynarodowej arenie. Techniki, które stosuje oraz wybór materiałów, których używa czynią z włoskiego artysty poszukiwacza i odkrywcę nowych form ekspresji. Dla Tour de Pologne włoski artysta z Trentino stworzył ręcznie wykonane dzieła sztuki współczesnej zawierające elementy ceramiczne, drewniane oraz zaawansowany technologicznie materiał wykonany z PVC oraz bambusa – przyjazne środowisku i nadające się do recyklingu. Materiał ten jest produkowany przez Woodn Industries Roberto Chemello, byłego dyrektora generalnego Luxottica.