blank

Ryszard Szurkowski patronem wrocławskiego tramwaju

Patronem wrocławskiego tramwaju został legendarny polski kolarz szosowy Ryszard Szurkowski. W uroczystości nadania imienia, która odbyła się tuż przed startem 81. edycji Tour de Pologne UCI World Tour, wziął udział dyrektor generalny wyścigu Czesław Lang.

– Z Ryszardem Szurkowskim razem startowaliśmy w wielu wyścigach i był on dla mnie zawsze wzorem do naśladowania. Szczególnie zapadło mi w pamięci, jak bardzo był koleżeński. Jest postacią legendarną w całym polskim sporcie i bardzo się cieszę, że powstała kolejna inicjatywa, która na co dzień przypominać będzie wrocławianom tego wspaniałego człowieka – powiedział Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne.

– My również robimy wszystko, żeby przybliżać postać Ryszarda. Lang Team wspiera Fundację im. Ryszarda Szurkowskiego, która dba o pamięć po sportowcu m.in. poprzez organizację projektów promujących aktywność fizyczną dzieci i młodzieży. Organizowany przez nas ORLEN Tour de Pologne Amatorów, którego 15. edycja odbędzie się już w niedzielę, 11 sierpnia w okolicach Karpacza, jest też Memoriałem Ryszarda Szurkowskiego – dodaje wicemistrz olimpijski z 1980 roku.

MPK Wrocław już od blisko dwóch lat utrwala pamięć o wybitnych i zasłużonych dla miasta osobistościach. Po mieście jeżdżą tramwaje imienia m.in. Marii Koterbskiej, Adama Wójcika, Jerzego Grotowskiego czy ks. Stanisława Orzechowskiego.

– Stało się to już tradycją, że w ważnych dla miasta chwilach upamiętniamy wielkich, którzy byli związani z Wrocławiem i zapisali się w kartach historii. Myślę, że nadanie imienia Ryszarda Szurkowskiego naszemu tramwajowi w przededniu startu 81. edycji Tour de Pologne jest tego doskonałym przykładem. Nasz legendarny kolarz w latach 1966–1967 reprezentował klub Dolmel Wrocław – klub, który powstał przy fabryce zbudowanej na gruzach zakładu Linke-Hoffmann, czyli przedwojennego producenta tramwajów. Cieszę się, że możemy tę historię spiąć dzisiaj klamrą nadając imię Ryszarda Szurkowskiego jednemu z naszych pojazdów – powiedział Witold Woźny, prezes MPK Wrocław.

Tegoroczna edycja Tour de Pologne UCI World Tour rozpocznie się we Wrocławiu – 11 sierpnia od godz. 18.30 na Placu pod Iglicą przed Halą Stulecia odbędzie się oficjalna prezentacja ekip, a następnego dnia o godz. 12.25 w tym samym miejscu będzie start honorowy pierwszego z trzech tegorocznych etapów na Dolnym Śląsku. Start ostry zaplanowano na godz. 12.50 z Bielan Wrocławskich.

Pierwsze trzy etapy przebiegać będą po drogach Dolnego Śląska. Inauguracyjny etap startujący z 12 sierpnia z Wrocławia to głównie płaska trasa. Kolarze przejadą m.in. przez Sobótkę (Lotna Premia LOTTO), Przełęcz Tąpadła (Premia Górska PZU III kategorii), Świdnicę (Premia Specjalna SOUDAL), Czarny Bór (Premia Lotna LOTTO), Przełęcz Kowarską (Premia Górska PZU II kategorii) i Karpacz, gdzie umiejscowiono Premię Specjalną Lake Hill oraz metę. Drugi etap to ponad 15-kilometrowa „czasówka” wiodąca prawie cały czas pod górę z Mysłakowic do Karpacza. Ostatni etap na Dolnym Śląsku odbędzie się na trasie Wałbrzych – Duszniki-Zdrój, COS.

Czwarty odcinek wyścigu zacznie się w Kudowie-Zdroju, a peleton finiszować będzie w Prudniku – rodzinnym mieście kolejnej legendy polskiego kolarstwa – Stanisława Szozdy. Piąty etap rozpocznie się i zakończy w Katowicach, a większość trasy poprowadzi po „Szlaku Orlich Gniazd”.

Dwa ostatnie etapy tegorocznych zmagań odbędą się w Małopolsce. W środę 16 sierpnia kolarze wystartują z Wadowic i będą się ścigać do linii mety wyznaczonej w BUKOVINA Resort. Finałowy etap wyścigu wystartuje spod Kopalni Soli „Wieliczka” i zakończy się tradycyjnie na krakowskich Błoniach.  Tam poznamy zwycięzcę tego etapu DRUTEX oraz triumfatorów wszystkich klasyfikacji 81. edycji Tour de Pologne – generalnej ORLEN, najaktywniejszego zawodnika LOTTO, najlepszego górala PZU, najlepszego sprintera ENERGA, najlepszej drużyny DECATHLON, a także najlepszego Polaka ENERGA Grupa ORLEN.

blank

Ryszard Szurkowski był wielkim pasjonatem sportu. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, zdobywając wykształcenie nauczyciela wychowania fizycznego i trenera kolarstwa, ale swoją miłość do kolarstwa odkrył stosunkowo późno, bo w wieku 19 lat. Jego ogromny talent został szybko dostrzeżony, co zaowocowało dołączeniem do klubu LZS Milicz. W 1968 roku zdobył pierwszy tytuł mistrza Polski w kolarstwie szosowym, rozpoczynając tym samym swoją imponującą karierę. W latach 1968-1973 czterokrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski, stając się ikoną polskiego sportu. Sukcesy Szurkowskiego sięgały również areny międzynarodowej. W 1973 roku zdobył złoty medal na Mistrzostwach Świata w jeździe drużynowej na czas, a w latach 1971, 1975 i 1977 wywalczył srebrne medale. Na igrzyskach olimpijskich w Monachium i Montrealu dwukrotnie sięgnął po srebro.

Po zakończeniu kariery zawodniczej Szurkowski został trenerem polskiej kadry narodowej, a jako prezes Polskiego Związku Kolarskiego, przyczynił się do rozwoju tej dyscypliny w Polsce. W 1990 roku założył drużynę kolarską „Szurkowski Tour”, wspierając tym samym młode talenty. Zapamiętany jako wybitny sportowiec, mentor i działacz, który poświęcił życie promocji kolarstwa. Jego pasja, determinacja i osiągnięcia uczyniły go legendą polskiego sportu. Zmarł 1 lutego 2021 roku w Radomiu.