ZAPRASZAMY DO MOBILNEGO MUZEUM TOUR DE POLOGNE W BYTOWIE
Z okazji ORLEN Wyścigu Niepodległości do Bytowa zawitało mobilne muzeum Tour de Pologne. Wszystkich, którzy chcą poznać historię polskiego kolarstwa zapraszamy do miasteczka wyścigu.
Mobilne muzeum Tour de Pologne to pierwszy tego typu projekt kolarski na świecie. Pomysł stworzenia muzeum wiąże się z 90-leciem naszego narodowego wyścigu. Multimedialne prezentacje przenoszą zwiedzających w czasie do początków kolarstwa na ziemiach polskich, pokazują jak zmieniało się kolarstwo na przestrzeni lat, a także obrazują wkład kolarzy w historię Polski. Mówi o tym choćby Rozkaz nr 2 o udziale kolarzy, członków Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku. W zbiorach nie brakuje starych publikacji prasowych, pucharów, proporczyków, medali i plakatów. Jest także rower oraz medal olimpijski z Moskwy Czesława Langa, od 25 lat dyrektora Tour de Pologne. „To szczególny rok dla Tour de Pologne. Wyścig obchodzi 90-lecie, w tym roku odbyła się 75 edycja. Razem świętujemy rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolarze również włączali się do walki o wolność, o czym można przekonać się zwiedzając pierwsze na świecie mobilne muzeum poświęcone naszej dyscyplinie. Cieszę się bardzo, że teraz także mieszkańcy Bytowa będą mogli poznać te imponujące zbiory” – mówi Czesław Lang, Dyrektor Generalny Lang Team.
Muzeum odwiedziło już wiele polskich miast, a gośćmi muzeum byli znakomici polscy kolarze. W Krakowie był to zwycięzca Tour de Pologne z 2014 roku Rafał Majka. „Naprawdę jest co oglądać i cieszę się, że w muzeum jest moja koszulka, choć nie ukrywam, że chciałbym znaleźć się w gronie tych, którzy wygrali Tour co najmniej trzykrotnie” – mówił brązowy medalista olimpijski i dwukrotny zwycięzca klasyfikacji górskiej Tour de France. Pod wrażeniem był także Tomasz Marczyński, który wziął udział w uroczystym otwarciu muzeum podczas Bike Expo w Warszawie i był także w Krakowie. „Można zaobserwować, jak kolarstwo rozwijało się pod względem technologicznym, jak to wyglądało kilkadziesiąt lat temu i jak wygląda teraz. Jest wiele materiałów multimedialnych, gdzie można poznać wiele informacji o całej historii Tour de Pologne. Takie imprezy zachęcają do jazdy na rowerze” – mówił kolarz grupy Lotto Soudal, zwycięzca dwóch etapów ostatniego Vuelta a Espana i wielokrotny uczestnik Tour de Pologne.
Z kolei w Grudziądzu mobilnym muzeum zachwycał się mistrz świata z 2014 roku Michał Kwiatkowski. „Czasem trudno znaleźć wszystkie informacje w internecie, a w muzeum wszystko zgromadzone jest w jednym miejscu, wszystko jest świetnie pokazane i ogląda się to z ogromnym zainteresowaniem. Oglądając zbiory zauważyłem, że moja historia w tym wyścigu jest bardzo malutka. Ale mam tę przewagę nad wieloma innymi, że mogę to jeszcze nadrobić” – mówił z uśmiechem „Kwiato”. Braki udało się nadrobić w ekspresowym tempie. Kwiatkowski wygrał tegoroczną edycję Tour de Pologne i jego zwycięska koszulka znalazła się już oczywiście w muzeum.