0205

ROWEROWY MAJ. AKCJA Z KLASĄ

Choć mamy początek lutego, w Warszawie zakończyła się oficjalnie akcja „Rowerowy Maj”. Uroczystym jej finałem było spotkanie zwycięzców z Czesławem Langiem i Andrzejem Piątkiem. Pod ich okiem uczniowie klasy 4A ze Szkoły Podstawowej nr 261 im. Stanisława Kostki Potockiego odbyli pierwszy w swoim życiu trening na torze kolarskim w Pruszkowie.

 

„Dzieci były zachwycone. Oczy szeroko otwarte” – relacjonuje Czesław Lang. „Przed treningiem oprowadziliśmy całą grupę po obiekcie, potem założyli kaski, wzięli rowery i zobaczyli jak się jeździ po torze. Mieli podwójne szczęście, bo do treningu szykowała się narodowa kadra. Doszło więc do spotkania z mistrzami, co było wielką, dodatkową atrakcją”.

 

W tym miejscu trzeba wyjaśnić, czym można było sobie zasłużyć na taką nagrodę. „Rowerowy Maj” to kampania Zarządu Dróg Miejskich, skierowana do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych, promująca zdrowy tryb życia, zrównoważoną mobilność i popularyzująca rower jako środek transportu. Jej inicjatorem jest Miasto Gdańsk, które w 2016 roku realizowało ją już po raz trzeci. Do udziału zostały zaproszone inne miasta. W Warszawie „Rowerowy Maj” odbył się po raz pierwszy.

 

Zasady były bardzo proste: każdy uczeń, który przyjedzie do szkoły na rowerze, otrzyma dwie naklejki. Jedną z nich przykleja do swojego specjalnego dzienniczka rowerowego, a drugą na klasowy plakat „Rowerowego Maja”. Liczą się także inne środki transportu na kółkach, a bez silnika, np. hulajnogi lub rolki.

 

Formuła kampanii przewidywała nagrody dla trzech najlepszych szkół w Warszawie: m.in.: budowę zadaszonego parkingu rowerowego, mobilne miasteczko ruchu drogowego czy rowery. Najlepsze klasy otrzymały również wejściówki do instytucji kultury, sportu lub nauki, a uczniowie – akcesoria rowerowe. „To jest fantastyczna promocja kolarstwa i edukacja najmłodszych. Niezwykle ważna inwestycja w przyszłość. Według organizatorów w 2017 roku w akcji chce wziąć udział 16 miast, łącznie nawet 50 tysięcy dzieciaków. Dla nas to cudowna wiadomość, bo oznacza poszerzanie rowerowej pasji. A przecież już dziś – według badań Ministerstwa Sportu i Turystyki – to kolarstwo jest ulubioną formą ruchu Polaków. Regularną jazdę na rowerze deklaruje 10 milionów naszych rodaków. Wielu z nich ustawia się potem wzdłuż trasy Tour de Pologne i dopinguje nasz peleton. Jesteśmy jedną, kolarską rodziną” – mówi Lang.

 

A skoro akcja odbywa się w szkołach, to zaraz zabrzmi… ostatni dzwonek, by wziąć udział w najbliższej edycji. Zapisy kończą się 10 lutego. By wziąć udział w „Rowerowym Maju”, trzeba wypełnić formularz ze strony: http://rowery.um.warszawa.pl/rowerowy-maj

Gorąco zachęcamy!